Maroko, nazywane Krajem Zachodzącego Słońca lub Wrotami Afryki, od lat urzeka orientalną architekturą, pięknymi krajobrazami i arabską tradycją. Sciągają tu turyści z całego świata, a twórcy filmowi upodobali sobie miejscowe pejzaże jako scenerię do takich filmów jak „Gladiator”, czy „Gra o Tron”. I nic dziwnego. Malownicze kasby, czyli górujące nad miastami fortece i gwarne medyny- stare centra arabskich miast z kolorowymi targowiskami i głównym meczetem, przenoszą nas w baśniową krainę orientu. Bliskość geograficzna względem Polski i całkowita odrębność kulturowa czyni Maroko niezwykle atrakcyjną dla nas egzotyczną destynacją, idealną na krótkie wyjazdy integracyjne, wyjazdy nagrodowe, wycieczki weekendowe, podróże kulinarne, a także po prostu na wypoczynek na szerokich piaszczystych plażach nad Oceanem Atlantyckim. Maroko to także raj dla zakupoholików. Niezwykły koloryt tutejszych suków (bazarów), egzotyczne przyprawy, kolorowe dywany, rękodzieło artystyczne, feeria zapachów i barw przyprawiają o zawrót głowy. W trakcie wyjazdu firmowego osobiście sprawdzimy, czy płynne złoto Maroka, czyli olej arganowy, pozyskiwany z Arganii żelaznej, drzewa występującego tylko w Maroku, naprawdę jest eliksirem młodości; dowiemy się dlaczego Marrakesz nazywany jest Czerwonym Miastem; odkryjemy dlaczego Agadir jest najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową nad Oceanem Atlantyckim; sprawdzimy też jak smakuje Tadżin, harira i Berber whisky.
1 dzień Marrakesz- Agadir
Przelot do Marrakeszu, powitalny obiad w medynie i pierwsze spotkanie z tradycyjną, pachnącą przyprawami marokańską kuchnią. Transfer do Agadiru, zakwaterowanie w hotelu, kolacja.
2 i 3 dzień Agadir- największe atrakcje
Agadir położony jest w najpiękniejszym i najbardziej dzikim miejscu Wybrzeża Atlantyckiego Maroka. Największą atrakcją miasta są szerokie, piaszczyste plaże o dlugości 10 km, a duża, nowoczesna baza turystyczna i 300 słonecznych dni w roku sprawia, że Agadir jest najchętniej odwiedzaną miejscowością wypoczynkową Maroka.
Po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 1960 r. miasto straciło niemal wszystkie swoje zabytki historyczne, pozostała jedynie XVI wieczna kasba (rezydencja berberyjskich władców feudalnych) na wzgórzu, skąd rozciąga się przepiękny widok na Agadir i okolicę. Zobaczymy pierwszy na świecie (odbudowany) port połowu sardynek i kałamarnic z drewnianymi łodziami i rynkiem rybnym. W pobliskich restauracjach skosztujemy ryb ze świeżego połowu. Zajrzymy do medyny Cocco Polizzi, odbudowanej w tradycyjnym stylu z kamienia, ziemi i drewna, z mnóstwem sklepików i straganów. Poznamy piękną willową dzielnice City Suisse i przede wszystkim będziemy się delektować rozkoszami słońca i piaszczystych szerokich plaż.
Wycieczka do Taroudantu i oazy Tiout
Taroudant, warowne miasto pośród gajów oliwnych i pomarańczowych, nad którym górują ośnieżone szczyty Wysokiego Atlasu, nazywane małym Marrakeszem to jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić. Obejrzymy imponujące XVIII- wieczne mury obronne z pięknymi bramami i bastionami, medynę z ufortyfikowana kasbą będącą niegdyś pałacem zimowym arabskiej dynastii Sadytów, ogrody pałacu Salam i potargujemy się na arabsko- berberyjskim bazarze. Z Taroudant udamy się do oddalonej o 30 km palmowej berberyjskiej oazy Tiout na tradycyjny arabski lunch, po którym czeka nas przejażdżka na osiołkach i wizyta w bajkowej kasbie, gdzie w latach 50-tych XX w. kręcony był film „Ali Baba i 40 rozbójników”.
Kuchnia marokańska- zapachy i smaki Orientu z lekcją gotowania
Kuchnia marokańska charakteryzuje się niezwykle aromatycznym połączeniem wpływów arabskich, berberyjskich i francuskich. Wszechobecna Berber whisky, czyli idealna na upały słodka miętowa herbata, kuskus z baraniną, tadżin- jednogarnkowe danie mięsne z ogromna ilością przypraw, pieczone nad rozżarzonym węglem lub drewnem i podawane w tradycyjnych glinianych naczyniach, harira - sycąca zupa z baraniną i ciecierzycą i wiele innych smaków.
Marokańskich dań możemy spróbować w restauracjach na całym świecie, ale nigdzie lokalne dania nie smakują tak dobrze, jak na miejscu. A najlepiej smakują wtedy, kiedy przyrządzimy je samodzielnie podczas lekcji gotowania.
Zakupy - suki arabskie
Tradycyjne bazary, czyli suki arabskie i berberyjskie przeniosą nas w świat z baśni tysiąca i jednej nocy. Kolory, zapachy, gwar, ilość i różnorodność towarów, począwszy od barwnych szat i chust, poprzez kolorową ceramikę, bogato zdobioną broń, biżuterię, wyroby rzemieślnicze i skórzane, skończywszy na warzywach, owocach i aromatycznych przyprawach zachwycą każdego. Lokalnego kolorytu dopełnia obowiązkowe targowanie się ze sprzedawcami.
Agadir dla aktywnych
Amatorom aktywnego wypoczynku Agadir oferuje wiele różnych możliwości. Kitesurfing, narty i rowery wodne, nurkowanie, skutery, korty tenisowe to tylko niektóre atrakcje.
Co ciekawego znajdziemy w okolicy Agadiru? (opcjonalne wycieczki)
Crocopark to jedna z największych atrakcji Agadiru. Możemy zobaczyć tu objęte ochroną krokodyle nilowe w odtworzonych naturalnych warunkach, w trakcie ich codziennych czynności, obejrzeć filmy dokumentalne o tych zwierzętach i podziwiać typową dla regionu roślinność, m. in. drzewa arganowe, sansewierie i sukulenty.
Essaouira, biało niebieskie tętniące życiem portowe miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dawne portugalskie miasto kolonialne, z orientalną klimatyczną medyną pełną meczetów, zabytków architektury, tarasów, kawiarni i sklepików, z malowniczym portem pełnym niebieskich łodzi rybackich. Dawniej handlowano tu niewolnikami, kością słoniową i złotem. Essaouira była też ulubionym miejscem piratów, a w latach 70-tych XX w- hippisów. Obecnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych i najpiękniejszych miast w Maroku.
Wodospad Immouzer znajduje się 1200 m npm i droga do niego wiedzie poprzez Rajską Dolinę, gdzie rosną gaje palm daktylowych. Po drodze można również podziwiać tradycyjne marokańskie wioski położone na malowniczych wzgórzach Atlasu i stada pasących się wielbłądów. Kąpiel pod wodospadem pomiędzy skałami uatrakcyjni nam dzień.
4 dzień Marrakesz - największe atrakcje
Rano opuścimy Agadir i udamy się na zwiedzanie i ostatni nocleg do królewskiego Marrakeszu, najbardziej marokańskiego ze wszystkich miast Maghrebu (kraje Afryki Pólnocnej), gdzie najbardziej widoczne są wpływy afrykańskie, marokańskie i berberyjskie. Marrakesz, to jedno z czterech królewskich miast, niegdyś stolica państwa, obecnie „stolica” południowej części Maroka, nazywana również „Czerwonym Miastem”. Berberyjska legenda głosi, że podczas budowy meczetu Kutubiija (meczetu Ksiegarzy) polało się tyle krwi, że wszystkie okoliczne domy i drogi zabarwiły się na czerwono. Meczet Ksiegarzy, zbudowany w XII w. w tradycyjnym arabskim stylu jest największym meczetem w Marrakeszu i zawdzięcza swoją nazwę sprzedawcom rękopisów, którzy wokół niego stawiali swoje stragany. Największą atrakcją miasta jest jednak plac Dżemaa el-Fna, wpisany razem z zabytkowym centrum Marrakeszu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a przestrzeń kulturowa placu została ogłoszona Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Wieczorami na wielkim targu zbierają się tancerze, akrobaci, zaklinacze węży, bajarze, treserzy małp, połykacze mieczy i ognia, bębniarze i dentyści i niezwykły spektakl trwa nawet do północy. Plac otaczają restauracje, kafejki i sklepy, a w powietrzu unosi się zapach narodowych potraw i trunków.
Co jeszcze warto zobaczyć w Marrakeszu
Meczet i medresa Alego ibn Jusufa, największy i najstarszy meczet w medynie, do którego mogą wejść tylko muzułmanie. Zwiedzić natomiast można piękną medresę, najwiekszą szkołę koraniczną Maghrebu mieszczącą się nieopodal.
Nekropolia Sadytów, miejsce spoczynku książąt z dynastii Saadytów. Najstarszy zachowany grób datowany jest na połowę XVI w. Bogato zdobione grobowce to znakomity przykład arabskiej architektury.
Ogród Majorelle założył francuski artysta malarz Jacques Majorelle, zauroczony miejscowym życiem i kolorytem. Przez blisko 40 lat tworzył „katedrę kształtów i kolorów” z roślin z całego świata na ziemi wokół swojej willi. Ogród został otwarty dla publiczności w 1947 roku, a ponowne życie uzyskał dzięki słynnemu projektantowi mody Yves Saint-Laurentowi, który postanowił kontynuować wizję Majorelle`a modernizując ogród. W pracowni artysty powstało muzeum kultury Berberów, a w ogrodzie możemy podziwiać liczne kaktusy, palmy, las bambusowy, bugenwille, łącznie 300 gatunków roślin.
Marrakesz i życie gwiazd
Niezwykły urok i orientalny duch Marrakeszu od wielu lat przyciąga rzesze artystów, celebrytów, filmowców, modelki, słynnych sportowców i ekscentryków. Wspomniany już Yves Saint- Laurent do tego stopnia pokochał Marrakesz, że po śmierci jego prochy rozsypano w ogrodzie Majorelle, a jedną z pobliskich ulic nazwano jego imieniem. Spotkać tu można Gordona Ramseya, Cristiano Ronaldo, Toma Cruisa, Carlę Bruni, Madonnę i wiele innych „gorących” nazwisk gwiazd .
Kolacja pożegnalna w Marrakeszu
Na zakończenie spotkania z Marokiem uroczysta pożegnalna kolacja w arabskim stylu.
5 dzień Marrakesz - Warszawa
Transfer na lotnisko w Marrakeszu. Wylot do Warszawy h. 12.35.
Maroko - przydatne informacje
Kiedy jechać?
Maroko można odwiedzać przez cały rok, ale najbardziej polecamy wiosnę i jesień, kiedy temperatura jest już wysoka, ale jeszcze nie męcząca.
Czy sa potrzebne wizy?
Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport. Na pobyt turystyczny do 90 dni, wiza dla obywateli Polski nie jest wymagana.
**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**